Sistem saati: 23 May 2018, 15:25Konuya cevap yaz  [ 3 ileti ] 
 Köpek neden Saldırır ? 
Yazar
Mesaj
Bookmark and Share
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Arl 2011, 23:21
İleti: 387
Konum: Balıkesir/Merkez
KÖPEK SAHİBİNİN AYNASI

Doç. Dr. Taner Dodurka

KÖPEK SAHİBİNİN AYNASI
Köpeğin sahibi sert tabiatlıysa köpek de sert, sahibi sakin tabiatlıysa köpek de sakin oluyor. Örneğin kavgalı evlerde köpek de huzursuzdur. Köpeklerde kıskançlık duyguları vardır. Aile köpeğin yanında çocuğa ilgi gösterip köpeği ihmal ettiyse köpek çocuğu kıskanır ve saldırır.
Çevre eski bakanlarından İmren Aykut ve bir grup bilim adamı ve hayvanseverin, hayvan psikolojisi konusunu gündeme getirmelerinin üzerinden birkaç yıl geçti. Petbool cinsi köpeklerin Almanya'da okul çıkışı iki Türk çocuğunu parçalayarak öldürmeleri ve Pomeranian Mix cinsi köpeğin ABD'de beşiğinde uyumakta olan 6 aylık bebeğin kafasını parçalaması olayının üzerinden günler geçti.
Evcilleştirilen ilk hayvanlardan biri olan köpekler niçin böyle saldırgan tavır sergiliyorlar? Hayvanlardaki bu saldırganlık ataları kurtlardan kalma bir alışkanlık mı? Yoksa psikolojik tedavi gerektiren bir durumla mı karşı karşıyayız? Konunun uzmanı İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Psikolojik Bozukluklar Tedavi ve Danışma Birimi sorumlusu Doç. Dr. Taner Dodurka'ya köpekleri sorduk.
Köpek, sahibinin aynası
14 bin yıldır insanla iç içe olan köpeklerdeki davranış problemlerinin kaynağında insanın yattığına vurgu yapan Dodurka "Vahşi bir hayvanın torunudur, kurttan gelmiştir. Vahşi hayattaki içgüdülerini tamamen atmış değil. Evcilleşme ile bunları kontrol etmeyi öğrenmiştir. Gözlemlerimizde problemli köpeklerin birçoğunun sahiplerinin de bazı problemleri olduğunu gördük. Bu rakam yüzde 90'lar civarındadır. Sahibi mesela depremden korkuyor. Bu köpeğe aksediyor. Köpekte korkak ve gergin oluyor. Hayvan sahibi gerginlik giderici ilaçlar alıyor kendi ihtiyacını gideriyor. Bazen hayvan sahibi ile köpeğine aynı ilacı verdiğimiz oluyor. Köpek, sahibinin aynası. Sahibi sert tabiatlıysa köpek de sert, sahibi sakin tabiatlıysa köpek de sakin oluyor. Örneğin kavgalı evlerde köpek de huzursuz oluyor. Evdeki ortam düzelmedikçe bizim bunları tedavi etmemiz mümkün değil." dedi.
Isırmayı hak görebilir
Köpeklerin eğitiminde 3–12'nci haftaların çok önemli olduğunu vurgulayan Dodurka şöyle devam ediyor: "Yeni doğan bir hayvan eğer ki bu içgüdüleri uyarılacak şekilde yetişirse karşımıza vahşi bir hayvan olarak çıkar. Bu içgüdüleri bastırılacak şekilde yetiştirilirse gerçekten bu pet hayvan olur. Bunu elde etmek insanın elinde. İnsanlar gibi köpeklerde de ego sentrizm dediğimiz dünyanın merkezi olduğunu zannetme düşüncesi var. İlk üç hafta bu köpek kendisini dünyanın merkezi zannediyor. Her şeyin kendisi için var olduğu zannına kapılıyor. Bu dönemde bunun böyle olmadığını öğretemezseniz ki öğretmek köpek için şok oluyor aslında. Köpek güçlenecek, olmadık şeyler isteyecek. İstedikleri karşılanmayınca köpek ısırmayı kendinde hak görecek."
Köpekler oldukça kıskançtır
Doğası gereği bulunduğu ortamda rekabet içinde olan ve konumuna göre liderlik arayışında olan köpeklerin kıskançlık sergileyebileceklerine de değinen Taner Dodurka, Pomeranian Mix cinsi köpeğin ABD'de beşiğinde uyumakta olan 6 aylık bebeğin kafasını parçalamasıyla alakalı şunları söyledi: "Köpeklerde kıskançlık duyguları var. Aile köpeğin yanında çocuğa ilgi gösterip köpeği ihmal ettiyse bu, köpek için geçerli bir neden olabilir. Yoksa normalde köpekler çocuklarla dosttur. Köpek sürekli mücadele eder üst mertebeye yükselebilmek için. Rakibi illa bir hayvan olacak diye bir şey yok. Evde evin fertleriyle rekabet vardır. Otomatikman bu çocuk üste geçti. Köpek bu mertebe için mücadelesini gösterdi ve çocuğu parçaladı. Bu köpek yaşamının kuralıdır. Bunu bilseydi aile, köpeğini tanısaydı dikkatli davranır, tedbirini alırdı. Onun yanında fazla sevgi gösterisinde bulunmayabilirdi. Hatta şöyle bir yöntem vardır. Eve bebek geldiğinde bebeği köpeğe her gösterişte köpeği sevin. Köpek otomatikman bebek göründüğünde sevileceğine şartlanacak ve bebeği görmekten hoşlanacak."
Köpek saygı duyduğunu taklit eder
Evinde hayvan besleyen insanların besledikleri hayvanın doğasını ve psikolojisini bilmek zorunda olduklarına da değinen Dodurka, "Hayvan sahiplerinin köpeklerin psikolojisini etkilemesi daha ilk günden başlıyor. Köpekler taklit ederek öğreniyorlar. Köpek saygı duyduğu kişiyi taklit eder. Öyle bir taklit ediyorlar ki sahiplerinin mimiklerini bile kapıyorlar. Evde köpeğin lider olmasına kesinlikle müsaade etmemek lazım. Bunu yapmak için de liderliğin mekanizmasını bilmek lazım. Onun lider olmadığını öğretmek için de onun her dediğini yapmamak lazım." dedi.
Durduk yerde ısırmaz
Sokak köpeklerinin ev köpeklerinden çok farklı sosyal organizasyonları olduğuna da değinen Taner Dodurka, bir köpeğin asla durduk yerde insana saldırmayacağını söyledi. "Birisi kendisine saldırırsa onlar da saldırır. Biri korkup kaçarsa onların saldırma duygularını uyandırır. Kaçan bir canlı kendine güvenemeyen suçlu bir canlıdır. Kovalanması gerekir kovalanır." diyen Dodurka, çocuklarımızın köpekle korkutularak büyütülmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
"Evde ailesi tarafından köpekle korkutulan çocuk köpekle karşılaşınca ya taş atacak kovmak için ya da kaçacak, ikisi de köpeğin saldırması için geçerli neden. Köpekle karşılaşıldığında hiç ona bakmadan uzaklaşılmalı. Zaten saldıran köpekten kolay kolay kaçılamaz. Kaçmak onun saldırganlığını artırır. Kaçma imkanı yoksa yere yatıp boynunu ve yüzünü kapatmalı insanlar. Köpek bu durumdaki insana kolay kolay saldırmaz. Küçük canlılar onlar için tehdit oluşturmuyor.Köpeğin saldırması için bir saldırı sinyali almış olması lazım. Direkt olarak ısırdığı insandan o sinyali alması şart değildir. Biraz evvel birisi taş atmıştır, saldırmak için insana karşı gardını almıştır, o sırada siz geçiyorsunuzdur, size saldırır. Köpekler insanların salgıladığı hormonlardan ve henüz izah edemediğimiz algılama mekanizmaları nedeniyle insanın korktuğunu rahat ayırt edebiliyorlar. Onlarda korkan insan güvenilmez insandır şartlanması var."
Evcil hayvanlardaki davranış bozuklukları
Eşyalara zarar verme, ısırma, yemek yememe, söz dinlememe, kuyruğunu yeme, kıllarını yolma, tüylerini yolma, kendisine zarar verme, gagasını kırma, hızlı hızlı volta atma, olmadık şeyleri kemirme. Kafesini kemirme, ötmeme, kafesine zarar verme.


Alıntıdır. Zaman Gazetesi

Doç. Dr. Taner Dodurka


12 Arl 2011, 17:25
Profile bak WWW
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Arl 2011, 00:24
İleti: 254
Konum: Eskişehir/Merkez
ellerine sağlık hemşo ... ben bi de bu kıskançlık mevzuna değinmek istiyorum . kıskanıyo beni kız arkadaşımdan . kız arkadaşıma saldırmıyo ama kıl kıl hareketler yapıyo cadı :D bunu nasıl aşabilirim ... ???

_________________
SALDIRIN FORMA İÇİN SİZ DE SAVAŞIN
ŞAMPİYONLUK İNANIN ŞİMDİ ÇOK YAKIN
KUPALAR YÜKSELECEK ELLERİMİZDE
VURUN KIRIN PARÇALAYIN ... !!!


13 Arl 2011, 08:02
Profile bak
Şampiyon
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Arl 2011, 05:34
İleti: 2806
Resimler: 9
Konum: 35 İZMİR
Bizim evde de 6 yaşında kızım var. Onunla araları çok iyi ama biz kızla ilgilendik mi köpek sinirleniyor. Sanırım kıskançlık söz konusu. Kızımla ne kadar iyi geçinsede asla ikisini yanlız bırakmamaya özen gesteriyorum. Köpek ve kızımın olduğu ortamlarda yazıdada belirttiği gibi özellikle ben köpekle ilgileniyorum. Çünkü köpek her hareketimi takip ediyor bunu farkediyorum. Yararlı güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık....

_________________
Resim


13 Arl 2011, 11:09
Profile bak Kişisel albüm
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Konuya cevap yaz   [ 3 ileti ] 

Benzer Konular
 Konu   Yazar   Cevaplar   Gösterim   Son ileti 
Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Köpeğimin üzerinde neden truncu renk çıkıyor

muratcan12

5

305

17 Şub 2016, 22:50

muratcan12 Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Köpek Duyguları : Köpek Hislerinin Arkasında Ne Vardır ?

sezgin

7

1788

02 May 2012, 20:21

sezgin Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Köpek ve kedilerin bitmeyen hüsumeti

aRKHe

4

6441

10 Arl 2011, 05:04

ATEŞ MİRA Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. İkinci köpek alacağım yardım

Ugur94

3

343

06 Oca 2015, 04:54

Ugur94 Son iletiyi göster

Bu konuda okunmamış yeni ileti yok. Çocuğunuzu köpek ısırmalarından nasıl korursunuz(Cheri L.)

aRKHe

1

642

20 Arl 2011, 03:04

ATEŞ MİRA Son iletiyi göster

 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz

Git:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO